Skip over navigation
Cambridge University Faculty of Mathematics NRich logo
menu search
  • Teachers expand_more
    • Early years
    • Primary
    • Secondary
    • Post-16
    • Events
    • Professional development
  • Students expand_more
    • Primary
    • Secondary
    • Post-16
  • Parents expand_more
    • Early Years
    • Primary
    • Secondary
    • Post-16
  • Problem-Solving Schools
  • About NRICH expand_more
    • About us
    • Impact stories
    • Support us
    • Our funders
    • Contact us
  • search

Or search by topic

Number and algebra

  • The Number System and Place Value
  • Calculations and Numerical Methods
  • Fractions, Decimals, Percentages, Ratio and Proportion
  • Properties of Numbers
  • Patterns, Sequences and Structure
  • Algebraic expressions, equations and formulae
  • Coordinates, Functions and Graphs

Geometry and measure

  • Angles, Polygons, and Geometrical Proof
  • 3D Geometry, Shape and Space
  • Measuring and calculating with units
  • Transformations and constructions
  • Pythagoras and Trigonometry
  • Vectors and Matrices

Probability and statistics

  • Handling, Processing and Representing Data
  • Probability

Working mathematically

  • Thinking mathematically
  • Developing positive attitudes
  • Cross-curricular contexts

Advanced mathematics

  • Decision Mathematics and Combinatorics
  • Advanced Probability and Statistics
  • Mechanics
  • Calculus

For younger learners

  • Early Years Foundation Stage

Sweet Shop

Age 11 to 14
Challenge Level Yellow starYellow star
  • Problem
  • Getting Started
  • Student Solutions
  • Teachers' Resources

We received many correct solutions to this problem, especially from students at Moorfield Junior School. Thank you all.

Tiffany Lau from Island School showed clearly how she arrived at her solution:

Liam bought $3$ lollipops for $84$p, so each lollipop costs $28$p.

Kenny bought a choco, egg and lollipop for $54$p, so choco + egg = $54$p - $28$p = $26$p.

Now a choco + egg + chew = $61$p, so a chew costs $61$p - $26$p = $35$p.

Mandy bought an egg, lollipop and chew for $80$p, so an egg costs $80p - 35p - 28p$ which equals $17$p.

Since the choco + egg = $26$p and an egg = $17$p, a choco bar = $9$p.


So lollipop = $28$p, chew = $35$p, egg = $17$p, choco = $9$p.
Nathan bought one of each, which costs $89$p altogether, so he had $11$p change.


1 way in which Nathan could spend all his money ( £$1$) is:
$2$ lollipops, $1$ chew and $1$ choco bar ($56$p + $35$p + $9$p).

Jessica from Kowloon Junior School, Hong Kong used a slightly different method:

First, you find out that three lollypops cost $84$p, so you divide $84$ by $3$ to find the price of one lollypop, which is $28$p.

Next, you go to Kenny. He had $46$p change from his 1 pound, so you take $46$p away from $1$ pound, which means that he spent $54$p.

Next, you go to Judy. She spent her money buying the same things as Kenny - the choco bar and the mini egg - except for the lollypop - she bought a chew instead. Judy spent $61$p.

Next, you take the amount Kenny spent from the amount Judy spent - $7$p. This is the difference between the price of Kenny's lollypop and Judy's chew. The lollypop costs $28$p, so you add $7$p to it to find out the price of the chew - $35$p.

After that, we go to Mandy. She bought a mini egg, a lollypop, and a chew. You add the prices of the lollypop and the chew together, which equals $63$p. You then take $63$p away from one pound, which equals $37$p. Mandy had $20$p change from her sweets, so you take away $20$p away from $37$p, which equals $17$p - the price of the mini egg!

To find the price of the choco bar, we have to go back to Kenny. He spent $45$p on the mini egg and the lollypop. We then take away $45$p from one pound, which is $55$p - the money he had left. He had $46$p change, which you take away from $55$p - $9$p, the price of the choco bar!

So now you know that: Choco bars equal $9$p each, chews equal $35$p each, mini eggs equal $17$p each, and lollypops equal $28$p each!

Add these together and subtract it from one pound to find out the change which Nathan gets. The last question uses a bit of trial and error- my answer was $8$ choco bars and $1$ lollypop.

Jimmy Ye from Sir John A. Macdonald C.I. School used algebraic notation to arrive at the solution and suggested that there are two other ways Nathan could spend all his money:

Let $b$ represent the choco bar, $c$ the chews, $m$ the mini eggs and $l$ the lollypops.

A set of equations can be written from the known:
$b + m + c = 61$
$b + m + l = 54$
$3l = 84$
$m + l + c = 80$

we know $l = 28$ easily

substitute $l = 28$ into $m + l + c = 80$ and we get $m + c = 52$

substitute $m + c = 52$ into $b + m + c = 61$ and we get $b = 9$

substitute $l = 28$ and $b = 9$ into $b + m + l = 54$ and we get $m = 17$

substitute $m = 17$ and $l = 28$ in to $m + l + c = 80$, and we get $c = 35$

In summary:
$b = 9$
$m = 17$
$l = 28$
$c = 35$

When Nathan bought one of each of the $4$ products, he had to spend $89$ pence, so he got $11$ pence change.

There are $3$ ways Nathan could spend all his money:
he can buy $3$ choco bars, $1$ mini egg and $2$ lollypops,
or $1$ choco bar, $1$ chew and $1$ lollypops,
or $8$ choco bars, and $1$ lollypop.


You may also like

Not a Polite Question

When asked how old she was, the teacher replied: My age in years is not prime but odd and when reversed and added to my age you have a perfect square...

Whole Numbers Only

Can you work out how many of each kind of pencil this student bought?

All Square

Solve the system of equations xy = 1 yz = 4 zx = 9

  • Tech help
  • Accessibility Statement
  • Sign up to our newsletter
  • Twitter X logo

The NRICH Project aims to enrich the mathematical experiences of all learners. To support this aim, members of the NRICH team work in a wide range of capacities, including providing professional development for teachers wishing to embed rich mathematical tasks into everyday classroom practice.

NRICH is part of the family of activities in the Millennium Mathematics Project.

University of Cambridge logo NRICH logo