Skip over navigation
Cambridge University Faculty of Mathematics NRich logo
menu search
  • Teachers expand_more
    • Early years
    • Primary
    • Secondary
    • Post-16
    • Events
    • Professional development
  • Students expand_more
    • Primary
    • Secondary
    • Post-16
  • Parents expand_more
    • Early Years
    • Primary
    • Secondary
    • Post-16
  • Problem-Solving Schools
  • About NRICH expand_more
    • About us
    • Impact stories
    • Support us
    • Our funders
    • Contact us
  • search

Or search by topic

Number and algebra

  • The Number System and Place Value
  • Calculations and Numerical Methods
  • Fractions, Decimals, Percentages, Ratio and Proportion
  • Properties of Numbers
  • Patterns, Sequences and Structure
  • Algebraic expressions, equations and formulae
  • Coordinates, Functions and Graphs

Geometry and measure

  • Angles, Polygons, and Geometrical Proof
  • 3D Geometry, Shape and Space
  • Measuring and calculating with units
  • Transformations and constructions
  • Pythagoras and Trigonometry
  • Vectors and Matrices

Probability and statistics

  • Handling, Processing and Representing Data
  • Probability

Working mathematically

  • Thinking mathematically
  • Developing positive attitudes
  • Cross-curricular contexts

Advanced mathematics

  • Decision Mathematics and Combinatorics
  • Advanced Probability and Statistics
  • Mechanics
  • Calculus

For younger learners

  • Early Years Foundation Stage

The Puzzling Sweet Shop

Age 5 to 11
Challenge Level Yellow starYellow star
Primary curriculum
  • Problem
  • Getting Started
  • Student Solutions
  • Teachers' Resources

The Puzzling Sweet Shop


Rosie went into the sweet shop with $10$p to spend.

There were chews for $2$p, mini eggs for $3$p, Chocko bars for $5$p and lollypops for $7$p.

Chews, Mini eggs, Chocko bars and lollypops

What could she buy if she wanted to spend all her money?

Alice, James, Katie and Henry went into the shop too. They each had $20$p to spend and they all spent all of their money.

Alice bought at least one of each kind of sweet. Which one did she have two of?

James spent his money on just one kind of sweet, but he does not like chews. Which sweets did he buy?

Katie bought the same number of sweets as James but she had $3$ different kinds. Which sweets did she buy?

Henry chose $8$ sweets. What could he have bought?


Why do this problem?

This problem presents learners with a pleasant and familiar situation in which to explore aspects of the four operations. It also relies on finding all possibilities so can be used to focus on working systematically.


Possible approach

It might be helpful just to have the image displayed, or for you to redraw a similar image, and for you to ask the questions orally rather than children having to read from the screen.

Begin with Rosie and suggest children work in pairs to find possible solutions. After a minute or so, you might like to take a couple of answers and then emphasise you'd like to know all the combinations that Rosie could have bought. In a mini-plenary invite learners to share different ways of going about finding them all and draw attention to those who have developed a system, for example starting with the most expensive sweet (a lollypop) and seeing what could be bought with that; then looking at the next most expensive (the Choco bar) and finding the combinations which could go with it etc. At this stage, you may also want to highlight some good ways of recording that children have come up with.

Once you have explained about the other four children, you could jot a reminder of how they each spent their $20$p on the board and leave the class to explore possibilities this time. When you bring their ideas together, you may want to praise those who have developed systematic ways of working based on the earlier discussions and those who explain their reasoning clearly.

Key questions

Could all the sweets be the same?
What else could Rosie have bought if she bought a lollypop/Choco bar/chew/mini egg?
How much do two of those cost? What about three of them? And four?
How do you know you have all the possibilities?


Possible extension

Learners could investigate how other amounts of money perhaps between $10$p and $20$p, could be spent exactly.


Possible support

It could be useful for children to have objects to represent the sweets, for example coloured counters.

You may also like

I'm Eight

Find a great variety of ways of asking questions which make 8.

Let's Investigate Triangles

Vincent and Tara are making triangles with the class construction set. They have a pile of strips of different lengths. How many different triangles can they make?

Noah

Noah saw 12 legs walk by into the Ark. How many creatures did he see?

  • Tech help
  • Accessibility Statement
  • Sign up to our newsletter
  • Twitter X logo

The NRICH Project aims to enrich the mathematical experiences of all learners. To support this aim, members of the NRICH team work in a wide range of capacities, including providing professional development for teachers wishing to embed rich mathematical tasks into everyday classroom practice.

NRICH is part of the family of activities in the Millennium Mathematics Project.

University of Cambridge logo NRICH logo